Kartoffelsalat – my way

Jeg kan godt mærke hvor det her bærer henad. Jeg har ubevist fået skabt mig et kartoffeltema, da sidste blog-indlæg også omhandlede den lækre rod, altså kartoflen.

Som der måske er nogen der har opdaget er jeg ikke den vilde kødspiser, men jeg elsker til gengæld alt hvad der har med grøøntsager og stivelse at gøre. Nu hvor foråret virkelig er kommet (officielt fra i søndags af, hvis du spørger mig) og sommeren er på vej, glæder jeg mig til de første nye kartofler. Selvom de kloge hoveder, feks. Kille Enna og diverse kartoffel-avlere, mener at kartoflerne bliver bedre senere på sommeren, fordi de får samlet mere stivelse smag til sig, er jeg nu stadig helt vild med kogte kartofler, masser af kold smør og flagesalt. For mit vedkommende kan du servere hvad som helst til de friske kartofler og jeg vil være lykkelig.

Nu handler det desværre ikke om friske nye kartofler, endnu, men en lille substitut mens jeg venter spændt. En lækker hjemmelavet kartoffelsalat er ikke så ringe endda. I min version af den klassiske salat, bruger jeg creme fraiche (helst 38%), Colemans sennep og friske krydderurter. Og en pæn del finthakket skalotteløg. Salaten skal absolut ikke indtages sammen med grillmad, selvom den smager fantastisk sammen med grillede pølser (jeg serverede krydrede lammepølser). En lille culottesteg eller lidt lammeryg er da heller ikke helt upassende til.

Kartoffelsalat, ca. 4-6 personer

1,5 kg, kogte og pillede kartofler

2-3 skalotteløg, hakket meget fint

1 håndfuld friske krydderurter, enten dild, basilikum, purløg, kørvel eller en blanding af det hele, grofthakket og lidt til pynt

1 tsk Colemans sennepspulver

1/2 tsk honning eller sukker

250 dl creme fraiche, helst 38%

salt og friskkværnet hvid peber

Skær dine kartofler ud i mellemstore stykker. Ikke for små stykker, for når du blander salaten vil de automatisk gå lidt fra hinanden og du undgår at det bliver til kartoffelmos. Bland det med finthakkede løg, creme fraiche, sennepspulver, honning/sukker, salt/peber og de grofthakkede krydderurter. Bland det hele hurtigt uden at det bliver til mos og stil det til side i ca. 1 time inden servering.

Leave a Reply