Om forfatteren

Mit navn er Rukiye Benli og dette er min madblog! Her kan du læse om mad, opskrifter, nyttige tips, inspiration og kogebogs-anmeldelser. Mine opskrifter er en blanding af mine egne, mine bekendtes eller inspiration fra kogebøger og magasiner.

Min nye kogebog: SOFRA

Min nyeste kogebog, SOFRA. Udgivelsesdato d. 27/5, kan forudbestilles:

Emner

Kålsalat med mynte

IMG_0360_lowresDet har været lidt lavvande med blogindlæg herinde. Men bedre sent end aldrig, right?  En simpel salat, som smager fantastisk både sommer og vinter. Især her til sommer, hvor de friske spidskål kommer på markedet. Det er en nem salat at lave, der passer godt som supplement til grillet kød eller grøntsager.

 

Opskrift

1/2 kålhoved, spids- hvid- eller rødkål. Jeg har brugt rød spidskål

2 forårsløg

1 håndfuld mynteblade

Olivenolie

1 spsk pekmez

2-3 spsk æblecidereddike

salt

Fremgangsmåde

Snit kålen fint. Evt med et mandolinjern. Snit forårsløg i tynde skiver. Hak mynten fint. Vend det hele med de øvrige ingredienser. Smag til med salt. og juster efter egen smag.