Om forfatteren

Mit navn er Rukiye Benli og dette er min madblog! Her kan du læse om mad, opskrifter, nyttige tips, inspiration og kogebogs-anmeldelser. Mine opskrifter er en blanding af mine egne, mine bekendtes eller inspiration fra kogebøger og magasiner.

Min kogebog: Meze

Min nyeste kogebog, Meze, er ude nu og kan købes nu. Besøg shoppen, eller køb direkte:

Emner

Pasta Pesto

Tit og ofte har jeg planer om at lave en rigtig lækker 3-retters middag på en hverdagsaften, men når klokken er ved at være aftensmad og tiden knap, bliver mine såkaldte drømmeretter udskudt til weekenden hvor der er god tid og overskud. I mellemtiden skal man jo have noget at spise og en god gang hurtig pasta med pesto er altid lækkert.

En rigtig nem og lækker ret, når det skal gå hurtigt. Der er egentlig ikke så meget at sige om denne ret andet end at jeg vil give dig 2 gode råd: kog din spaghetti i rigeligt saltet vand og brug ansjoser i din pesto. Det er 2 nemme regler, men ingredienser der gør at du kan smage det i slutresultatet. Jeg har hørt og læst fra utallige (italienske) kilder at ens kogevand til pasta  skal være lige så salt som middelhavet.

Ingredienser, 3-4 portioner

1 pakke spaghettini, den tynde af dem

1 stor potte basilikum

1 lille fed hvidløg

1 lille håndfuld pinjekerner, ca. 50 g

ca. 1 dl groftrevet parmesan

2-3 ansjoser

ca. 1,5 dl god olivenolie

Blend alle ingredienserne til pestoen. Kog din pasta i saltet vand og kog din pasta til den er al dente. Tag en kop kogevand fra og sigt pastaen. Bland pasta med pesto, spæd evt. til med lidt af kogevandet hvis det bliver for svært at røre rundt i det. Server med friskrevet parmesan og evt. en bruchetta med tomater.